Fibernät

Melbye har Skandinaviens bredaste produktportfölj inom fiberoptiska nät.
Oavsett vilka behov du och ditt företag har är Melbye Skandinavia din självklara partner.

Melbye har även lång erfarenhet inom aktiv utrustning.
Vi har under åren byggt upp stor kunskap och ett brett sortiment av kvalitetsprodukter från kvalitetsmedvetna tillverkare runt om i världen.

Vi levererar kompletta lösningar inom:

  • Blåsfiber- och Mikrokabelsystem
  • Minikabelsystem
  • Fiberkabel
  • Terminerade produkter
  • Passiva komponenter
  • Fibersvetsar
  • Mätinstrument
  • Fiberrelaterade verktyg
  • Utrustning för rengöring av fibrer och kontaktytor

Vi erbjuder allt ifrån enkla konverters till avancerade CWDM/DWDM-lösningar som anpassas för just dig som kund.

 

Ett urval av vårt produktsortiment:

  • FTTH CPE(r), 10/100/1000Mbps
  • Transceivers som mGbic, SFP, SFP+, XFP, XenPak etc.
  • CWDM/DWDM
  • WiFi-lösningar för både stora och små företag
  • aDSL2+ / vDSL2 / g.shdsl.bis
  • Mediakonverters, även managerbara

Arkiv

  1. 2017-11-07 Nyhet! UPS nätaggregat
  2. 2017-10-26 Slutspurt 2017!
  3. 2017-10-19 Nytt fiberuttag med dammluckor
  4. 2017-10-13 Nytt pris på Gulfstream™ 150
  5. 2017-10-10 Turboslitter™ för HDPE rör
  6. 2017-05-17 Hjälp oss göra plats på vårt lager
  7. 2017-03-02 Ny halogenfri, brandklassad väggbox
  8. 2017-02-09 Ny broschyr - Lathund Mikrorör, kabel och tillbehör
  9. 2016-10-14 Fiberbox 6xSCD/LCQ för inomhus
  10. 2016-09-08 192F minikabel, endast 6,7mm
  11. 2016-04-21 PLC Splitters
  12. 2016-03-31 Marknadens kraftfullaste blåsmaskin
  13. 2016-03-17 Nyhet - Bundlad 16/12 mm
  14. 2015-12-11 Blåsutrustningar från Condux
  15. 2015-11-05 UV-beständiga mikrorör
  16. 2015-09-30 Kundutrustning som är lätt att montera
  17. 2015-09-24 RC-CP5/CP9 – En kraftfull FTTH CPE
  18. 2015-09-17 Ny fiberbox för fasadmontage
  19. 2015-08-12 Nya tillbehör för mikrotuber
  20. 2015-06-24 Nya skarvlösningar för fiber
  21. 2015-05-20 Sökbart ändstopp för mikrotuber
  22. 2015-03-23 Nya rengöringsprodukter
  23. 2015-02-23 Melbye lanserar ny FTTx fibersvets
  24. 2015-02-09 Slät blåsfiber, EPSU
  25. 2015-01-20 Säkra dina kritiska fiberlänkar
  26. 2014-11-12 Vi lyssnar på Er!
  27. 2014-10-30 Blåsfiber ODF
  28. 2014-10-16 Yokogawa lanserar ny modulbaserad OTDR
  29. 2014-10-06 Optorör 16/12mm
  30. 2014-10-02 Transceivers för Era behov!
  31. 2014-09-24 Ny termineringsbox för fasadmontage
  32. 2014-09-18 12-pack pigtail
  33. 2014-09-16 Sommaren är inte över än
  34. 2014-08-11 Melbye har produkterna
  35. 2014-08-06 Fiberkablar för mark- och sjöförläggning
  36. 2014-07-01 Sänkt pris på Melbye markskåp (MCS)
  37. 2014-04-23 Villapatch SM G657B2 Simplex
  38. 2014-04-23 Fanout SM G657A1 med S12 färgkodning
  39. 2014-03-11 Pre-terminerade ODF:er med stubbkabel
  40. 2014-01-29 Expandera Ert WDM-nät
  41. 2013-11-08 Slut på fiber?
  42. 2013-10-14 Framtidssäkra dina fiberinstallationer
  43. 2013-08-14 Mediaconverters
  44. 2013-06-17 10 Gigabit Ethernet
  45. 2013-03-11 Snabbkoppling och ändstopp
  46. 2013-02-18 Robusta markskåp i stålplåt MSC
  47. 2013-02-18 En klassiker återuppstår
  48. 2012-05-31 Primärtuber på lager
  49. 2012-03-04 Trådlöst? Vi har lösningen!
  50. 2012-02-21 Slut på kopparportar?
  51. 2012-02-21 Omanagerade switchar
  52. 2012-02-17 Fiberoptiska Transceivers
  53. 2012-02-17 Mediakonverters
  54. 2011-11-09 E-nummer på ID/PE Inomhustuber
  55. 2011-11-01 Ny effektmätare från Kingfisher
  56. 2011-09-01 Fiberkabel med G.657-A2
  57. 2011-06-01 DBS och DBB
  58. 2011-04-01 Ännu en OTDR från Yokogawa
  59. 2011-02-01 Ny OTDR - Yokogawa AQ7275
  60. 2010-10-05 Två nya ribbonsvetsar - S123M8 och S123M12
  61. 2010-03-01 Kärnlinjerande fibersvets - S178